ZLINE 36" Autograph Dual Fuel Range, DuraSnow, White,Gold,RASZ-WM-36-G
SKU RASZ-WM-36-G
Availability:
in stock, ready to be shipped
EMPTY DOM REMOVE PROTECTOR
EMPTY DOM REMOVE PROTECTOR
Size: 36"
Color: White
SPECIFICATIONS:
Brand: ZLINE Kitchen and Bath
Dimensions: 36" W x 27.38" D (29" with handle) x 36" H
Oven Dimensions: 30.5" W x 18.5" D x 14" H
Lighting: Dual Lighting, controlled by the light switch on the front control panel
Voltage: Requires a minimum of 220V-240V/60HZ/50A
Mount Type Free Standing
Control Type: Durable Front Control
Material: Stainless Steel frame with Porcelain Top- Italian made hinges and burners
Cooktop: (6) Burners with Porcelain Cook Top with electronic spark ignition for all burners
Oven:
  • Convection Oven
  • 4.6 cu.ft. deep oven- Triple Glass Window- Dual Lighting- Professional Aluminum Mesh Seal
BTU Rating: Burners:
  • Dual Wok - 18,000 BTU
  • Rapid Burner (x2) - 13,000 BTU
  • Semi-Rapid Burner (x2) - 8,500 BTU
  • Auxiliary Burner - 4,200 BTU
Fuel Type: Convection Oven- Gas Cooktop
Warranty: 1 Year Warranty
Certifications: ETL Certified
Product Weight: 253lbs
Installation and Operation Guide:   ZLINE Dual Fuel.pdf
Compare products
{"one"=>"Select 2 or 3 items to compare", "other"=>"{{ count }} of 3 items selected"}
Select first item to compare
Select second item to compare
Select third item to compare
Compare
DESCRIPTION
SPECIFICATIONS:
Brand: ZLINE Kitchen and Bath Dimensions: 36" W x 27.38" D (29" with handle) x 36" H Oven Dimensions: 30.5" W x 18.5" D x 14" H Lighting: Dual Lighting, controlled by the light switch on the front control panel Voltage: Requires a minimum of 220V-240V/60HZ/50A Mount Type Free Standing Control Type: Durable Front Control Material: Stainless Steel frame with Porcelain Top- Italian made hinges and burners Cooktop: (6) Burners with Porcelain Cook Top with electronic spark ignition for all burners Oven: