ZLINE 48" Autograph DuraSnow, Stainless Steel Wall Range Hood, 8654SNX-48
SKU 8654SNX-48
Availability:
in stock, ready to be shipped
EMPTY DOM REMOVE PROTECTOR
EMPTY DOM REMOVE PROTECTOR
Size: 48"
Color: Stainless Steel
Receive the product within 3-5 business days
The 8654SNX-30 ships the next business day when in stock.
This hood contains many unique features, such as:
  • - Easy-to-use push-button controls let you easily control fan speed and lighting
  • - Dishwasher-safe stainless steel baffle filters
  • - LED lighting illuminates the cooktop beneath the hood
  • - The handle is for cosmetic purposes only and should not be used for hanging items
  • - 3-year parts warranty, lifetime motor warranty
Chimney Sizing
      Brand: ZLINE Kitchen and Bath
      Dimensions: 48 in. W x 23.75 in. D x 16 in. H
      Chimney: 13.25" W x 11.75" D x 35.5" H (cut to fit)
      Airflow (Q/L/M/H): 280/420/560/700
      Lighting: LED Lights
      Voltage: 110V/60HZ
      Motor: High-Performance 4-Speed Motor
      Mount Type: Wall Mounted
      Speeds: 4 Speeds
      Filters: Stainless Steel Baffle Filters (Dishwasher Safe)
      Control Type: Speed/Timer Panel with LCD (3 Minute AutoTimer with Delayed Shutoff)
      Warranty: 3 Year Parts Warranty
      Certifications: ETL Listed
      Installation and User Manual:
        Compare products
        {"one"=>"Select 2 or 3 items to compare", "other"=>"{{ count }} of 3 items selected"}
        Select first item to compare
        Select second item to compare
        Select third item to compare
        Compare
        DESCRIPTION
        Chimney Sizing
          SPECIFICATIONS
            Brand: ZLINE Kitchen and Bath
            Airflow (Q/L/M/H): 280/420/560/700   Lighting: LED Lights   Voltage: 110V/60HZ   Motor: High-Performance 4-Speed Motor   Mount Type: Wall Mounted   Speeds: 4 Speeds   Filters: Stainless Steel Baffle Filters (Dishwasher Safe)   Control Type: Speed/Timer Panel with LCD (3 Minute AutoTimer with Delayed Shutoff)   Warranty: 3 Year Parts Warranty   Certifications: ETL Listed